ВО "Свобода"

ENG

10 березня
Волинські свободівці вшанували пам'ять загиблих українців у Сагрині, Модрині та Ласкові
Волинські свободівці вшанували пам'ять загиблих українців у Сагрині, Модрині та Ласкові

10 березня 2018 року активісти Волинської "Свободи" взяли участь у заходах із вшанування пам'яті сотень українців, знищених польською Армією Крайовою в українських селах Сагринь, Модринь і Ласків Грубешівського повіту Республіки Польща, які були спалені поляками в 1943-44 роках.

У складі офіційної делегації від Волині, яку очолював заступник голови Волинської "Свободи", перший заступник голови Волинської обласної ради Олександр Пирожик, у пам'ятних заходах у Сагрині 10 березня 2018 року брали участь представники обласної ради, облдержадміністрації, культурно-просвітницького товариства "Холмщина", товариства "Просвіта", Братства ветеранів ОУН-УПА імені Клима Савура, Волинської ветеранської спілки політв'язнів і репресованих, Українського інституту національної пам'яті.

Жертвам Сагриня
Жертвам Сагриня

Серед присутніх ‒ члени ВО "Свобода": депутат обласної ради Сергій Сівак, депутати Луцької міської ради Віктор Ящук і Микола Романюк, активісти Луцької "Свободи" Сергій Кудрявцев, Андрій Гнатюк, Ігор Баранчук.

"Останні події та заяви польського політикуму змушують нас повернутися в глибини пам'яті і розібратися нарешті з тими сторінками, які довгий час замовчувала совєцька, московська офіційна історія, ідеологія, історіографія. Поляки пробудили в нас цю історичну пам'ять. І сьогодні ми згадуємо не лише жертв. Сьогодні ми пам'ятаємо, хто став винуватцем цієї трагедії. Волинь про це пам'ятає і пам'ятатиме завжди", ‒ наголосив Олександр Пирожик.

Пам'ятник закатованим українцям у селі Ласків
Пам'ятник закатованим українцям у селі Ласків

Свободівець наголосив, що пам'ятник у Сагрині споруджений зусиллями Волинської громади вже більше десяти років тому та висловив очікування, що він таки буде офіційно відкритий на рівні президентів дбох держав. У свою чергу, присутні на заходах заступник Міністра закордонних справ України Василь Боднар, екс-міністр МЗС, нині Надзвичайний і Повноважний посол України в Республіці Польща Андрій Дещиця та Генеральний Консул України в Любліні Василь Павлюк запевнили, що докладуть до цього максимум зусиль.

Олександр Пирожик також пояснив присутнім, чому для українців Степан Бандера і УПА є національними героями. "У нас із поляками не можуть бути однакові національні герої. Бо хто такі національні герої? Це ті, хто життя своє присвятив боротьбі за свою національну державу. Для українців Бандера ‒ такий же герой, як для поляків ‒ Пілсудський, який присвятив своє життя польській національній державі. І лише тоді, коли окремі недалекоглядні політики по обидві сторони кордону це зрозуміють, у нас буде порозуміння та спільне майбутнє", ‒ додав заступник голови Волинської "Свободи".

На могилах вбитих українців у селі Модринь
На могилах вбитих українців у селі Модринь

У складі делегації перебував також священик УПЦ Київського патріархату отець Дмитро, якому за наполяганням Олександра Пирожика надали слово для звершення молитви на українських могилах українською мовою. Завершилися пам'ятні заходи у Сагрині виконанням Національного Славня України.

Не обійшлося й без провокацій польських шовіністів. Один із них викликав на українське кладовище в Сагрині представників польської поліції, намагаючись звинуватити Олександра Пирожика в порушенні прийнятого в Польщі антиісторичного закону про заборону "бандерівської" ідеології. В ідеологічній суперечці волиняни довели полякам своє право мати і прославляти своїх героїв. Зафіксувавши паспортні дані спікера, поляки змушені були відступити.

На могилі вбитих українців у Модрині
На могилі вбитих українців у Модрині

Відбивши ідеологічну атаку поляків і вийшовши з неї переможцями, свободівці відвідали також українські кладовища у спалених поляками на Грубешівщині українських селах Ласків і Модринь. Зокрема поклали квіти до пам'ятника загиблих від рук поляків у Модрині родичів депутата обласної ради, свободівця Сергія Сівака.

Прес-служба Волинської обласної організації ВО "Свобода"